У Народној библиотеци Србије потписан Споразум о сарадњи поводом обележавања 145 година од рођења Милице Јанковић

У Народној библиотеци Србије 22. јуна 2026. године потписан је Споразум о сарадњи Народне библиотеке Србије и Народне библиотеке „Вук Караџић“ из Великог Градишта, чиме је озваничен почетак заједничког рада на пројекту посвећеном обележавању 145 година од рођења књижевнице Милице Јанковић.

Тим поводом Народну библиотеку Србије посетиле су директорка Народне библиотеке „Вук Караџић“ из Великог Градишта Милена Димитријевић и проф. др Биљана Дојчиновић, приређивачица књиге о Милици Јанковић. Споразум су потписале управница Народне библиотеке Србије Јасмина Нинков и директорка Библиотеке из Великог Градишта Милена Димитријевић. Сарадња библиотека обухватиће рад на припреми изложбе са каталогом, као и прикупљање и обраду грађе за публикацију о Милици Јанковић. Прикупљени материјал биће дигитализован у Народној библиотеци Србије, чиме ће ова драгоцена грађа бити сачувана и доступна широј јавности и истраживачима.

Циљ пројекта јесте да се новим читањем и тумачењем осветли књижевно дело и културни значај Милице Јанковић, као и да се њено стваралаштво приближи савременој публици. Планирана публикација проф. др Биљане Дојчиновић представљаће важан допринос проучавању живота и дела ове ауторке.

Потписивањем Споразума Народна библиотека Србије и Народна библиотека „Вук Караџић“ из Великог Градишта потврдиле су заједничку посвећеност неговању културног наслеђа, афирмацији српске књижевности и очувању сећања на значајне ствараоце националне културе.

Читалачка олимпијада 2026.

У сарадњи са Друштвом учитеља општина Велико Градиште и Голубац у Народној библиотеци „Вук Караџић“ одржана је Читалачка олимпијада, такмичење у брзом и изражајном читању за ученике трећег и четвртог разреда основних школа.
Захваљујемо се Друштву на иницијативи, а учитељима, родитељима и деци на труду и сјајном расположењу које је владало током читавог такмичења. Била је ово одлична прилика да се подсетимо колико је важно неговати културу читања.

Молијерови дани

У сарадњи са Француским институтом у Србији, у уторак, 19. маја 2026. године, у нашој Библиотеци је одржана промоција књиге „Жена на телефону“ француске ауторке Карол Фив као део програма манифестације „Молијерови дани“. О књизи су говорили Владимир Павловић, лектор и писац, директорка Библиотеке, Милена Димитријевић и ауторка. Разговор је преводила Весна Кончар, одломке читала глумица Светлана Сретеновић, а вече је затворила француским шансонама организаторка „Молијерових дана“, Соња А. Филиповић.

Представљање књига „Шест векова Курјача“ и „Свети Никола у Нимнику“

У Народној библиотеци „Вук Караџић“ у Великом Градишту, 12. маја 2026. године, представљени су монографија „Шест векова Курјача“ и зборник песама „Свети Никола у Нимнику“, аутора и приређивача Велише Јоксимовића, истакнутог завичајног књижевника који већ пола века истражује, прикупља, приређује, уређује, пише и објављује радове и публикације о културној баштини Браничевског округа. У промоцији су учествовали археолог и књижевник Драган Јацановић, директорка Библиотеке Милена Димитријевић и аутор. Публика је имала прилике да чује и песнике који су читали своју поезију, у заступљену Зборнику.

ПОСЕТА УПРАВНИЦЕ НАРОДНЕ БИБЛИОТЕКЕ СРБИЈЕ

Народну библиотеку „Вук Караџић“ Велико Градиште по први пут је званично посетила управница Народне библиотеке Србије, госпођа Јасмина Нинков, у среду, 6. маја 2026. године. Управница националне библиотеке посетила је и председника општине Велико Градиште, господина Драгана Милића са којим је разговарала о раду наше библиотеке која је једина јавна библиотека и најстарија установа културе на територији општине Велико Градиште. Директорка библиотеке, госпођа Милена Димитријевић, представила је рад установе, посебно истакавши значај очувања завичајног културног идентитета и планове у вези са представљањем завичајне књижевнице Милице Јанковић. У инспиративном разговору, госпођа Нинков и госпођа Димитријевић дефинисале су смернице за даљу сарадњу библиотека и направиле нацрт протокола о сарадњи који ће у наредном периоду бити потписан у Народној библиотеци Србије. Захваљујемо се госпођи Нинков на указаном поверењу и подршци Народној библиотеци „Вук Караџић“ Велико Градиште у обављању библиотечко-информационе делатности.

Месец франкофоније

Поводом обележавања Mесеца франкофоније, Народну библиотеку „Вук Караџић“ Велико Градиште посетили су ученици Средње школе „Милоје Васић“ из Великог Градишта. Ученици треће године одељења туристичких техничара су са својом професорком Сањом Стефановић имали прилике да погледају три кратка француска филма из циклуса „Nous, maintenant“ („Ми, сада“).

Међународни дан дечје књиге

Поводом 2. априла – Међународног дана књиге за децу, Дечје одељење Народне библиотеке „Вук Караџић“, у сарадњи са Дечјим одељењем Библиотеке града Београда „Чика Јова Змај“, спровело је наградни литерарно-ликовни конкурс: „Један дан у мом животу“.

На литерарном конкурсу најуспешнији су били: Софија Тодоровић са освојеним првим, Нина Арсић са освојеним другим и Алексеј Уђиловић и Лазар Бојић са освојеним трећим местом. На ликовном конкурсу у категорији млађег узраста прво место освојила је Анастасија Мишић, друго Милица Гајић, а треће Вања Дамњановић. У категорији средњег узраста најбољи је био ликовни рад Вука Пантића, друго место освојио је Војин Ивановић, а треће Тамара Костић.

Комисију ликовног конкурса су чиниле: професорка ликовне културе Бојана Пршендић Мартиновић, историчар уметности Сања Стефановић и филолог Милена Димитријевић. Комисију литерарног конкурса су чинили: професорка српског језика Сања Ђокић, филолог Милена Димитријевић     и професор српског језика Игор Мишуровић.

ГАСТРОНОМИЈА КАО НАСЛЕЂЕ И РАЗВОЈНА ШАНСА – УСПЕШНО ОДРЖАН СЕМИНАР

У хотелу Сребрно језеро, у понедељак, 30. марта 2026. године, успешно је одржан семинар посвећен укључивању локалних производа у туристичку понуду Сребрног језера и општине Велико Градиште. Семинар, реализован као друга активност пројекта „Гастрономско наслеђе као ресурс за одрживи рурални развој“, окупио је стручњаке, представнике институција и локалне актере, који су кроз предавања и дискусију разменили знања, искуства и идеје о унапређењу туристичке понуде овог краја.

Посебан фокус био је на значају очувања и промоције локалне гастрономске традиције, њеном повезивању са туризмом, као и на већој заступљености аутентичних производа у угоститељској понуди.

Предавачи су својим излагањима отворили важна питања и понудили конкретне смернице за развој:

– Тамара Огњевић, говорила је о гастрономском наслеђу као културном ресурсу и његовој међународној валоризацији,

– Милан Николајевић, указао је на потенцијале руралног и еко туризма,

– Илија Јацановић, приближио је значај интерпретације културне баштине у туризму,

– др Јелена Ђорђевић,  представила је комуникационе и промотивне аспекте развоја локалних иницијатива.

Публика је са великом пажњом пратила излагања, а дискусија која је уследила показала је снажно интересовање за даљи развој ове области и укључивање локалне заједнице у заједничке пројекте.

Семинар су успешно модерирали Дејан Загорац , директор Еко центра и Милена Димитријевић, директорка Народне библиотеке „Вук Караџић“ Велико Градиште, подстичући отворен дијалог и размену идеја.

Као један од важних резултата пројекта најављена је публикација „Велико Градиште и Сребрно језеро – гастрономска баштина“, која ће додатно допринети промоцији овог краја међу домаћим и страним посетиоцима.

Овај пројекат спроводи Еко центар у улози корисника подгранта Мреже за рурални развој Србије, у оквиру пројекта „Академија од поља до стола за зелени Западни Балкан – Наша заједничка европска будућност“ – који финансира Европска унија, а заједнички спроводе породица Националних мрежа за рурални развој из шест земаља Западног Балкана и Хрватске и њихова регионална платформа за сарадњу – Балканска мрежа за рурални развој; уз сарадњу са Туристичком организацијом Велико Градиште и Народном библиотеком „Вук Караџић“ Велико Градиште.

„МИЛИЦА ЈАНКОВИЋ И ПЛАВИ ПРОЗОР“

У понедељак, 23. 3. 2026. године, у пуној Библиотеци одржано је представљање књиге Јасминке Петровић „Милица Јанковић и плави прозор“, о завичајној ауторки која је детињство провела у Великом Градишту. О књизи су говориле проф. др Биљана Дојчиновић (Филолошки факултет Универзитета у Београду), мср Милена Димитријевић (директорка Библиотеке, руководилац пројекта из којег је публикација настала и модератор) и Јасминка Петровић, књижевница и ауторка ове књиге. Одломке је надахнуто говорила глумица Горица Поповић. У пријатној атмосфери, уз инспиративне говорнице и пажљиву, заинтересовану публику, вратили смо Милицу Јанковић у њену „малу варош“ у којој је, како сама наводи, провела најлепши период свог живота.

Књига је издање наше Библиотеке уз подршку Министарства културе Републике Србије и Општине Велико Градиште.