U Narodnoj biblioteci Srbije potpisan Sporazum o saradnji povodom obeležavanja 145 godina od rođenja Milice Janković

U Narodnoj biblioteci Srbije 22. juna 2026. godine potpisan je Sporazum o saradnji Narodne biblioteke Srbije i Narodne biblioteke „Vuk Karadžić“ iz Velikog Gradišta, čime je ozvaničen početak zajedničkog rada na projektu posvećenom obeležavanju 145 godina od rođenja književnice Milice Janković.

Tim povodom Narodnu biblioteku Srbije posetile su direktorka Narodne biblioteke „Vuk Karadžić“ iz Velikog Gradišta Milena Dimitrijević i prof. dr Biljana Dojčinović, priređivačica knjige o Milici Janković. Sporazum su potpisale upravnica Narodne biblioteke Srbije Jasmina Ninkov i direktorka Biblioteke iz Velikog Gradišta Milena Dimitrijević. Saradnja biblioteka obuhvatiće rad na pripremi izložbe sa katalogom, kao i prikupljanje i obradu građe za publikaciju o Milici Janković. Prikupljeni materijal biće digitalizovan u Narodnoj biblioteci Srbije, čime će ova dragocena građa biti sačuvana i dostupna široj javnosti i istraživačima.

Cilj projekta jeste da se novim čitanjem i tumačenjem osvetli književno delo i kulturni značaj Milice Janković, kao i da se njeno stvaralaštvo približi savremenoj publici. Planirana publikacija prof. dr Biljane Dojčinović predstavljaće važan doprinos proučavanju života i dela ove autorke.

Potpisivanjem Sporazuma Narodna biblioteka Srbije i Narodna biblioteka „Vuk Karadžić“ iz Velikog Gradišta potvrdile su zajedničku posvećenost negovanju kulturnog nasleđa, afirmaciji srpske književnosti i očuvanju sećanja na značajne stvaraoce nacionalne kulture.

Čitalačka olimpijada 2026.

U saradnji sa Društvom učitelja opština Veliko Gradište i Golubac u Narodnoj biblioteci „Vuk Karadžić“ održana je Čitalačka olimpijada, takmičenje u brzom i izražajnom čitanju za učenike trećeg i četvrtog razreda osnovnih škola.
Zahvaljujemo se Društvu na inicijativi, a učiteljima, roditeljima i deci na trudu i sjajnom raspoloženju koje je vladalo tokom čitavog takmičenja. Bila je ovo odlična prilika da se podsetimo koliko je važno negovati kulturu čitanja.

Molijerovi dani

U saradnji sa Francuskim institutom u Srbiji, u utorak, 19. maja 2026. godine, u našoj Biblioteci je održana promocija knjige „Žena na telefonu“ francuske autorke Karol Fiv kao deo programa manifestacije „Molijerovi dani“. O knjizi su govorili Vladimir Pavlović, lektor i pisac, direktorka Biblioteke, Milena Dimitrijević i autorka. Razgovor je prevodila Vesna Končar, odlomke čitala glumica Svetlana Sretenović, a veče je zatvorila francuskim šansonama organizatorka „Molijerovih dana“, Sonja A. Filipović.

Predstavljanje knjiga „Šest vekova Kurjača“ i „Sveti Nikola u Nimniku“

U Narodnoj biblioteci „Vuk Karadžić“ u Velikom Gradištu, 12. maja 2026. godine, predstavljeni su monografija „Šest vekova Kurjača“ i zbornik pesama „Sveti Nikola u Nimniku“, autora i priređivača Veliše Joksimovića, istaknutog zavičajnog književnika koji već pola veka istražuje, prikuplja, priređuje, uređuje, piše i objavljuje radove i publikacije o kulturnoj baštini Braničevskog okruga. U promociji su učestvovali arheolog i književnik Dragan Jacanović, direktorka Biblioteke Milena Dimitrijević i autor. Publika je imala prilike da čuje i pesnike koji su čitali svoju poeziju, u zastupljenu Zborniku.

POSETA UPRAVNICE NARODNE BIBLIOTEKE SRBIJE

Narodnu biblioteku „Vuk Karadžić“ Veliko Gradište po prvi put je zvanično posetila upravnica Narodne biblioteke Srbije, gospođa Jasmina Ninkov, u sredu, 6. maja 2026. godine. Upravnica nacionalne biblioteke posetila je i predsednika opštine Veliko Gradište, gospodina Dragana Milića sa kojim je razgovarala o radu naše biblioteke koja je jedina javna biblioteka i najstarija ustanova kulture na teritoriji opštine Veliko Gradište. Direktorka biblioteke, gospođa Milena Dimitrijević, predstavila je rad ustanove, posebno istakavši značaj očuvanja zavičajnog kulturnog identiteta i planove u vezi sa predstavljanjem zavičajne književnice Milice Janković. U inspirativnom razgovoru, gospođa Ninkov i gospođa Dimitrijević definisale su smernice za dalju saradnju biblioteka i napravile nacrt protokola o saradnji koji će u narednom periodu biti potpisan u Narodnoj biblioteci Srbije. Zahvaljujemo se gospođi Ninkov na ukazanom poverenju i podršci Narodnoj biblioteci „Vuk Karadžić“ Veliko Gradište u obavljanju bibliotečko-informacione delatnosti.

Mesec frankofonije

Povodom obeležavanja Meseca frankofonije, Narodnu biblioteku „Vuk Karadžić“ Veliko Gradište posetili su učenici Srednje škole „Miloje Vasić“ iz Velikog Gradišta. Učenici treće godine odeljenja turističkih tehničara su sa svojom profesorkom Sanjom Stefanović imali prilike da pogledaju tri kratka francuska filma iz ciklusa „Nous, maintenant“ („Mi, sada“).

Međunarodni dan dečje knjige

Povodom 2. aprila – Međunarodnog dana knjige za decu, Dečje odeljenje Narodne biblioteke „Vuk Karadžić“, u saradnji sa Dečjim odeljenjem Biblioteke grada Beograda „Čika Jova Zmaj“, sprovelo je nagradni literarno-likovni konkurs: „Jedan dan u mom životu“.

Na literarnom konkursu najuspešniji su bili: Sofija Todorović sa osvojenim prvim, Nina Arsić sa osvojenim drugim i Aleksej Uđilović i Lazar Bojić sa osvojenim trećim mestom. Na likovnom konkursu u kategoriji mlađeg uzrasta prvo mesto osvojila je Anastasija Mišić, drugo Milica Gajić, a treće Vanja Damnjanović. U kategoriji srednjeg uzrasta najbolji je bio likovni rad Vuka Pantića, drugo mesto osvojio je Vojin Ivanović, a treće Tamara Kostić.

Komisiju likovnog konkursa su činile: profesorka likovne kulture Bojana Pršendić Martinović, istoričar umetnosti Sanja Stefanović i filolog Milena Dimitrijević. Komisiju literarnog konkursa su činili: profesorka srpskog jezika Sanja Đokić, filolog Milena Dimitrijević     i profesor srpskog jezika Igor Mišurović.

GASTRONOMIJA KAO NASLEĐE I RAZVOJNA ŠANSA – USPEŠNO ODRŽAN SEMINAR

U hotelu Srebrno jezero, u ponedeljak, 30. marta 2026. godine, uspešno je održan seminar posvećen uključivanju lokalnih proizvoda u turističku ponudu Srebrnog jezera i opštine Veliko Gradište. Seminar, realizovan kao druga aktivnost projekta „Gastronomsko nasleđe kao resurs za održivi ruralni razvoj“, okupio je stručnjake, predstavnike institucija i lokalne aktere, koji su kroz predavanja i diskusiju razmenili znanja, iskustva i ideje o unapređenju turističke ponude ovog kraja.

Poseban fokus bio je na značaju očuvanja i promocije lokalne gastronomske tradicije, njenom povezivanju sa turizmom, kao i na većoj zastupljenosti autentičnih proizvoda u ugostiteljskoj ponudi.

Predavači su svojim izlaganjima otvorili važna pitanja i ponudili konkretne smernice za razvoj:

– Tamara Ognjević, govorila je o gastronomskom nasleđu kao kulturnom resursu i njegovoj međunarodnoj valorizaciji,

– Milan Nikolajević, ukazao je na potencijale ruralnog i eko turizma,

– Ilija Jacanović, približio je značaj interpretacije kulturne baštine u turizmu,

– dr Jelena Đorđević,  predstavila je komunikacione i promotivne aspekte razvoja lokalnih inicijativa.

Publika je sa velikom pažnjom pratila izlaganja, a diskusija koja je usledila pokazala je snažno interesovanje za dalji razvoj ove oblasti i uključivanje lokalne zajednice u zajedničke projekte.

Seminar su uspešno moderirali Dejan Zagorac , direktor Eko centra i Milena Dimitrijević, direktorka Narodne biblioteke „Vuk Karadžić“ Veliko Gradište, podstičući otvoren dijalog i razmenu ideja.

Kao jedan od važnih rezultata projekta najavljena je publikacija „Veliko Gradište i Srebrno jezero – gastronomska baština“, koja će dodatno doprineti promociji ovog kraja među domaćim i stranim posetiocima.

Ovaj projekat sprovodi Eko centar u ulozi korisnika podgranta Mreže za ruralni razvoj Srbije, u okviru projekta „Akademija od polja do stola za zeleni Zapadni Balkan – Naša zajednička evropska budućnost“ – koji finansira Evropska unija, a zajednički sprovode porodica Nacionalnih mreža za ruralni razvoj iz šest zemalja Zapadnog Balkana i Hrvatske i njihova regionalna platforma za saradnju – Balkanska mreža za ruralni razvoj; uz saradnju sa Turističkom organizacijom Veliko Gradište i Narodnom bibliotekom „Vuk Karadžić“ Veliko Gradište.

„MILICA JANKOVIĆ I PLAVI PROZOR“

U ponedeljak, 23. 3. 2026. godine, u punoj Biblioteci održano je predstavljanje knjige Jasminke Petrović „Milica Janković i plavi prozor“, o zavičajnoj autorki koja je detinjstvo provela u Velikom Gradištu. O knjizi su govorile prof. dr Biljana Dojčinović (Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu), msr Milena Dimitrijević (direktorka Biblioteke, rukovodilac projekta iz kojeg je publikacija nastala i moderator) i Jasminka Petrović, književnica i autorka ove knjige. Odlomke je nadahnuto govorila glumica Gorica Popović. U prijatnoj atmosferi, uz inspirativne govornice i pažljivu, zainteresovanu publiku, vratili smo Milicu Janković u njenu „malu varoš“ u kojoj je, kako sama navodi, provela najlepši period svog života.

Knjiga je izdanje naše Biblioteke uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije i Opštine Veliko Gradište.