У Народној библиотеци Србије потписан Споразум о сарадњи поводом обележавања 145 година од рођења Милице Јанковић

У Народној библиотеци Србије 22. јуна 2026. године потписан је Споразум о сарадњи Народне библиотеке Србије и Народне библиотеке „Вук Караџић“ из Великог Градишта, чиме је озваничен почетак заједничког рада на пројекту посвећеном обележавању 145 година од рођења књижевнице Милице Јанковић.

Тим поводом Народну библиотеку Србије посетиле су директорка Народне библиотеке „Вук Караџић“ из Великог Градишта Милена Димитријевић и проф. др Биљана Дојчиновић, приређивачица књиге о Милици Јанковић. Споразум су потписале управница Народне библиотеке Србије Јасмина Нинков и директорка Библиотеке из Великог Градишта Милена Димитријевић. Сарадња библиотека обухватиће рад на припреми изложбе са каталогом, као и прикупљање и обраду грађе за публикацију о Милици Јанковић. Прикупљени материјал биће дигитализован у Народној библиотеци Србије, чиме ће ова драгоцена грађа бити сачувана и доступна широј јавности и истраживачима.

Циљ пројекта јесте да се новим читањем и тумачењем осветли књижевно дело и културни значај Милице Јанковић, као и да се њено стваралаштво приближи савременој публици. Планирана публикација проф. др Биљане Дојчиновић представљаће важан допринос проучавању живота и дела ове ауторке.

Потписивањем Споразума Народна библиотека Србије и Народна библиотека „Вук Караџић“ из Великог Градишта потврдиле су заједничку посвећеност неговању културног наслеђа, афирмацији српске књижевности и очувању сећања на значајне ствараоце националне културе.